Spotkanie partnerów projektu Cyber MSME - Cyberbezpieczeństwo dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, dofinansowanego w ramach programu Erasmus+.
W dniu 10 grudnia 2020r. odbyło się pierwsze spotkanie partnerów Cyber MSME (Cyberbezpieczeństwo dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw) projektu współfinansowanego z Programu Erasmus + Komisji Europejskiej, w którym uczestniczy sześciu partnerów z pięciu krajów (Belgia, Włochy, Polska, Rumunia i Hiszpania). Spotkanie, którego gospodarzem był CTS Customized Training Solutions sp. z o.o., pierwotnie planowane było w Brukseli, lecz ze względu na ograniczenia Covid-19, odbyło się ono zdalnie.
Cyberprzestępczość jest najszybciej rozwijającą się formą działalności przestępczej i wydaje się, że jej celem jest określony segment naszych gospodarek. Ostatnie dane ekonomiczne pokazują ogromny wpływ przestępstw w sieci na ekonomię MMŚP, kręgosłup unijnej gospodarki, i ich pięciokrotny wzrost w latach 2013-2017.
Pomimo, że MMŚP są grupą najbardziej narażoną na rosnące zagrożenie ze strony cyberataków, przedsiębiorstwa te rzadko mają świadomość zagrożeń, na jakie są narażone, co dodatkowo osłabia ich możliwości przygotowania się na ataki. W 2019 roku w raporcie branżowym oszacowano, że 66% decydentów w małych firmach uważa, że prawdopodobnie nie będą oni celem przestępców internetowych (Keeper), z kolei UNIPOL obliczył, że 14% MMŚP jest przygotowanych do walki z zagrożeniami cybernetycznymi (2018).
Komisja Europejska potwierdziła, że istnieje pilna potrzeba wzmocnienia mikro i małych przedsiębiorstw w zakresie ich kompetencji oraz narzędzi do zwalczania zagrożeń cybernetycznych. "Niedobory umiejętności" to już nie tylko "utrudnienia", lecz poważny problem, gdyż szacuje się, że w przyszłości poddatność na ataki wzrośnie, a „Europa zmierzy się z przewidywaną luką w umiejętnościach 350 000 specjalistów ds. Cyberbezpieczeństwa przed 2022r.”
Projekt Cyber MSME stanowi konkretną odpowiedź na te potrzeby.
Partnerzy Cyber MSME wykorzystają swoje doświadczenia w tworzeniu rezultatów projektów, tak by zapewnić MMŚP innowacyjne i dostosowane rozwiązania i narzędzia szkoleniowe. W szczególności partnerzy będą realizować następujące działania:
a)Stworzenie platformy zasobów edukacyjnych Cyber-MSME OER, repozytorium wiedzy dostępnej dla wszystkich, bezpłatnie, w trybie pełnego otwartego dostępu oraz w pięciu wersjach językowych (angielska, włoska, polska, rumuńska, hiszpańska)
b) Opracowanie wspólnej metodologii badania aktualnych trendów, zagrożeń i szans, i skonsolidowanie ustaleń w raporcie końcowym, na podstawie którego zostaną zaprojektowane szkolenia i narzędzia
c) Zdefiniowanie profilu zawodowego eksperta ds. cyberbezpieczeństwa w MMŚP, w odpowiedzi na zapotrzebowanie na rynku pracy: przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, co stwarza duże możliwości zatrudnienia dla młodych ludzi
d) Opracowanie szkoleń i narzędzi operacyjnych dostosowanych do potrzeb MMŚP
e) Przeprowadzenie szkoleń dla 150 kursantów z grup docelowych i zebranie informacji zwrotnych, w celu dopracowania stworzonego materiału
f) Opracowanie wytycznych w celu rozpowszechnienia rezultatów projektu Cyber-MMŚP, poza krajami partnerów projektów oraz współfinansowania w ramach programu Erasmus i poszerzyć zakres jego oddziaływania